8. 4. 2023
Sinoči sem zastrigel z ušesi, ko je med večernimi POP poročili
Tadej Ostrc, državi sekretar na ministrstvu za zdravje, med drugim dejal:
"Trenutno imamo nepovezane sisteme, ne vemo, kaj se nam s sistemom dogaja ..."Čakaj, čakaj ... Kaj pa pravi na to
dr. Emilija Stojmenov Duh, ministrica za digitalno preobrazbo? Aja, nič. Kot običajno. Digitalizacija v zdravstvu pač ni digitalna preobrazba. Digitalna preobrazba je vendar nekaj povsem drugega. Kaj res?!
Če poenostavim: sekretar Ostrc je povedal, da gre digitalizacija v zdravstvu svojo pot, celo po več poteh. Delajo stvari, kjer nihče ne pozna cilja (delajo vendar časovnice, analize, posnetke stanja), nihče pa ne razmišlja, kaj potem. Vsaj ne, dokler ne bo javne debate in posveta s civilno družno. Sinoči smo slišali, da se dela brez repa in glave, dr. Duhova pa v tem ne vidi problema, čeprav bi prav ona (in njena ekipa) morala videti krovni cilj preobrazbe celotne družba (ali pa vsaj ministrstev, javne uprave in morda še podjetij v državni lasti). Tako sprenevedanje, kot nam ga kažejo sedaj, je precej zastrašujoče, ker tudi tisti, ki so odgovorni za to, nimajo pojma, kaj počno in kaj bi morali. Projekti digitalizacije so leta 2023, ko se svet ubada s problemi umetne inteligence, videti precej trivialni in žalostno je, da imamo vlado, ki bo končni spis prepisala iz Chat GPT (ali pa še to ne).
Da pa je situacija res kritična, vam kot primer nepoznavanja tematike priporočam v branje intervju na N1info.si z
dr. Markom Grobelnikom, ki je vodja oddelka za umetno inteligenco na Inštitutu Jožef Stefan in tudi strokovni direktor Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenci, ki ga je leta 2020 ustanovil Unesco (povezava do članka:
N1info.si). Grobelnik med drugim napoveduje val zmede, ki ga naj bi povzročila generativna umetna inteligenca, takoj v uvodu pa omeni zgodbo o Rdeči kapici, kjer Rdeča kapica in babica na koncu postaneta aktivistki, volk pa jima pri tem pomaga (če je s tem želel ponazoriti kreativnost umetne inteligence, ja zgrešil bistvo - dolgčas ni kreativnost).
Odgovori dr. Grobelnika gredo predvsem v smeri ohranjanja mirnosti, primeri, ki jih navaja, pa govorijo ravno nasprotno (v vseh odgovorih je med vrsticami čutiti napetost, bližajočo apokalipso, celo o filmih z izmišljenimi prizori govori ...).
A do leta 2025 bo to vse rešeno!
Takrat bo EU sprejel dokument o omejeni uporabi umetne inteligence (tisti, ki vsaj malo spremljate dogajanje v svetu AI, veste, da je to popolna neumnost). Smo namreč pred najpomembnejšo točko preloma (to se strinjam ovsi), največji učenjaki pa bodo nanjo reagirali z evropsko akademsko birokratsko hitrostjo - torej prepozno in zgrešeno.
Težave z nezadostnimi podatki lahko reši majhen middleware widget. Probleme s povezljivostjo lahko rešijo preproste funkcije API. Umetna inteligenca ni bau-bau, pač pa le skupek preprostih pogojnih stavkov, ki pa jih možgani, ki več mesecev ne vedo, kako najti hekerje, ki so vdrli v strežnike ministrstva za zunanje zadeve, zagotovo ne razumejo.
Če bi koga vprašali, jim krona zagotovo ne bi padla iz glave. Saj niso kralji, četudi se tako počutijo.