28. 2. 2024
Pred dnevi sem gledal
Forest Gumb, ki te dni praznuje 30 let. Sicer sem že od nekdaj velik navdušenec nad filmi
Roberta Zameckisa, ki je po mojem mnenju neupravičeno zapostavljen (njegov podpis nosijo trilogija Back to the future, Rpger Rabbit, Polar Express, Beowulf in seveda tudi Forest Gump), v filmu pa je trenutek, ki mi ne da miru.
Forest poslušalcem, ki ga želijo poslušati, med drugim pove približno tako: "Saj tudi Darwin ni svoje evolucijske teorije napisal čez noč ..."Nekaj podobnega, kot tista, da tudi Rima niso čez noč zgradili.
Seveda!
Darwinu je zagotovo najprej padla v oči podobnost med človekom (beri: divjimi plemeni, ki jih je srečeval na svoji poti) in opico. Dokazov ni imel, tudi teorij ne. Ker je bila njegova misel tako ekstravagantna, je tudi povedati ni mogel, ker bi ga "crkvejnaki" zagotovo obesili na sramotilni oder ... Ali pa vsaj označili za heretika ... Če že ne kar zažgali na grmadi ... Zato je ta ideja najprej zorela v njegovi glavi, iskal je potrditev, iskal povezave, na koncu pa je umrl prepričan, da je odkril bistvo evolucije.
Danes vemo, da je to deloma res, a evolucija ne vzdrži niti prvega koraka, zato si lahko samo mislimo, kako je z drugim, tretjim, tisočim ... Evolucija je podobno kot Newtonovi fizikalni zakoni, ki so veljali, dokler jih ni Einstein z novo teorijo povsem zavrgel. Danes vemo, da je bil Newton prijazen stric, ki je rad posedal na vrtu, posebne vrednosti v znanosti pa nima. Z njim lahko strašimo samo otroke, ki kvantno fiziko razumejo po svoje ... Če jo sploh ...
In tukaj se začne moja zgodba, ki me vznemirja že nekaj časa.
Nikola Tesla, ki je zagotovo dobro poznal Newtonovo in Einsteinovo delo, je videti zelo nenavadno, ko se je posmehoval Albertu (več
TUKAJ) ... Videti je, kot bi vedel nekaj več, a si tega ni upal povedati na glas. Ne še ... Ko preberete glede česa se verjetno največja uma človeštva nista strinjala, vam bo jasno: oba nista gledala Foresta Gumpa.
Največji problem vseh znanstvenikov je, da so vse teorije na začetku videti smešne in jih ni mogoče potrditi z drugimi teorijami. Bolj radikalna, kot je teorija, več posmeha lahko potegne s sabo.
Tu pa moremo mimo
Edwina Powella Hubblea, ki ga danes poznamo po hubblovem teleskopu, v resnici pa je njegov prispevek k razumevanju znanosti ta, da je videl svet onstran takratnega vesolja. Človeštvo je v njegovem času mislilo, da je Rimska cesta enako vesolju, Hubble pa je "dokazal", da obstaja več galaksij, celo več milijard galaksij, naša pa je samo majhna drobtinica v vesolju.
A spat ... Hubble je dokazal, kar se je mnogim zdelo neverjetno, še bolj nerodno pa je bilo odkritje galaksij
J0313-1806 in
ULAS J1342-0928. Ti dve galaksiji sta namreč bolj oddaljeni od nas, kot je staro vesolje. To pomeni, da sta nastali še pred velikim pokom (???).
Kako je to mogoče?Očitno je mogoče, a samo v primeru, da so bila pred nastankom našega vesolja okoli nas še druga vesolja. Torej se vesolja združujejo v večja vesolja, večja vesolja pa v še veja in tako naprej. Kaj je nad temi vesolji, se nam še sanja ne, vemo pa, da ima teorija o velikem poku problem že na samem začetku, očitno pa tudi na koncu.
Tako kot evolucija.
Evolucija tudi zelo natančno razloži razvoj življenja na Zemlji, ne zna pa pojasniti, kako je življenje nastalo.
Pa ne samo to ...
Pred nami so milijone let živele živali, ki so imele vse predispozicije, da bi se lahko razvili v bitja, kot smo ljudje.
Pa se niso!
In tu mislim, da je imel Tesla idejo, ki bi lahko marsikaj razjasnila, a si je ni upal povedati na glas, ker bi ga mnogi ozmerjali za heretika, četudi bi se čez leta izkazalo, da je imel prav.
In je imel!
Pogosto je med svojimi intervjuji omenjal kozmične žarke, ki so dolga leta vznemirjali strokovno javnost, danes pa vemo, da obstoja več vrst žarkov, ki v resnici to niso, in so lahko od sonca, od naše galaksije in tudi izven. Poleg tega danes vemo, da jih je večina sestavljena iz vodika, helija in drugih elementov.
Mednarodna
kolaboracija P. Auger je zgradila daleč največji observatorij za merjenje kozmičnih žarkov ekstremnih energij. Ta meri kar 3.000 kvadratnih kilometrov in se nahaja v provinci Mendoza v Argentini. Da pa gre za izredno redke žarke, govori tudi ocena, da pade na Zemljo komaj kak žarek visoke energije na stoletje!
No, Tesla je razlagal, da je vsak med nami s takšnim žarkom povezan s središčem vesolja. Problem je, da je opazovanje teh žarkov pripeljalo do različnih centrov vesolja, kar pa bi lahko zakrivila tudi magnetna polja na poti med vesolji. Tega danes ne vemo, kot tudi ne, ali smo res ljudje s kablom povezani s centralo. Če je tako, potem lahko po tej povezavi dobivamo navodila, predvsem pa poročamo o življenju, o novostih, o življenju. Tesla je ob koncu svojega življenja verjel, da ljudje ne umremo, le fizično telo zamenjamo z drugim, dušo (karkoli je že to), pa nosimo s sabo.
Kdor malo pozna različnost največjih religij na svetu (ne katoliške, ta je najbogatejša, ne pa največja), ve, da mnogi v prenesenem pomenu razlagajo svet na način, ki bi lahko to potrjeval (regresija, življenje po življenju, reinkarnacija). In če verjamemo v teorijo žarkov, da so upravljani iz skupnega centra, življenje pa se razvija kot lovke hobotnice, ki zamenjujejo odslužena telesa z novimi, bi nemara celo verjeli Tesli, ko nikdar ne umremo. Po tej logiki bi pridobljena znanja le nadgrajevali, dokler še imamo čas.
A čas ni več veliko. klimatske spremembe nam kruto režejo preostanek časa. Lahko se zgodi, da bo prišla ekološka katastrofa, lahko nas bo uničil virus, lahko pa se bom okar sami. Možnosti, da pokopljemo sami sebe je veliko več, kot možnosti, da srečno živimo naslednjih tisoč let.
Hm ...