6. 4. 2022
Ko je vlada napovedala, da bo znižala omrežnino pri elektriki, je bila moja prva misel, da je to znak, da postanem rudar. Kripto rudar.
Najprej sem se oborožil z informacijami, se opremil s programsko opremo, vpregel vse računalnike (in telefone - zanimivo: teh imam celo več, kot računalnikov) in štartal s projektom rudarjenja.
Na začetku sem spremljal vsak premik na osmi decimalki. Težil sem ljudem, ki se bolj spoznajo na to. Bil sem že tik pred tem, da investiram nekaj tisočakov in se opremim z namenskimi mining rigi ...
Po tednu dni sem obupal in prilezel iz luknje. Zakaj?
Zato, ker sem zaslužil 2,06 eur. Premalo! In še to v idealnih pravljičnih časih, ko je država znižala trošarine za elektriko in tudi cene grafičnih kartic so trenutno zelo ugodne glede na MH/s.
Kot strela z jasnega pa me je zadelo nekaj dejstev:
- Tisti, ki se s tem resneje ukvarjajo, pravijo, da se jim nakup namenskega računalnika amortizira v 10 do 12 mescih. Preveč za tako nestabilno industrijo.
- Država po volitvah niti slučajno ne bo več tako dobrohotna in bo omrežnine spet dvignila v nebo.
- Pomislil sem, da bi se splačalo, če bi nemara imel svojo (sončno) elektrarno, pa tudi to ne bi šlo. Več bi zaslužil, če bi elektriko prodal v omrežje.
- Najbolj me je prestrašil @Teo Bunta, ki se je pred časom po Facebooku hvalil, da ga je pot do Dunaja stala 0,57 eur, kar je alarm za vsa elektro-gospodarstva. Elektrika je v Sloveniji prepoceni. To so mi potrdili tudi avstrijski znanci. Več bo električnih avtomobilov, dražja bo elektrika.
- Vsake dve leti (približno) se zaslužek od rudarjenja prepolovi (to bi se naj zgodilo čez 620 dni). Razlog je v tem, da so tudi računalniki hitrejši, zmogljivejši ...
Ker vem, da kripto valute ne morejo brez rudarjev, bi lahko kdo rekel, da se vedno najde kak kovanec, ki se splača rudariti. Kitajcem in Indijcem že, nam v Evropi pa ne.
To sem napisal predvsem kot opomin za prihodnost ... Morda bi bo nekoč žal, da nisem pravi čas vstopil v kripto norijo.