Kolumna 7dni
Koliko zaupamo računalnikom?
9. 2. 2011
Ko v trgovini plačate s kartico, dobite poleg običajnega računa še listek, ki naj bi služil kot dokazilo, da je bila transakcija izvršena. Včasih smo se na ta listek podpisali, danes ne več. A listek ostaja.
Če slučajno na podstrešju najdete star račun iz trgovine, boste videli, da so bili nekoč računi veliko bolj skopi, danes pa so zaradi obilice podatkov, najrazličnejših številk, davkov, obveznih podatkov in pojasnil tako komplicirani, da jih počasni nihče ne bo več razumel. Razumem, da smo včasih skrbno pregledovali račune, ko so blagajničarke tipkale, kot se jim je pač zazdelo. Danes, ko pa gre vse preko črtnih kod, tipkarskih napak ni. So samo še napake površnih trgovk. Če plačam s kartico (vsak trgovec ima svojo), zbiram pike, smrekice in zvezdice, po internetu pa bi lahko brez težav videl vse svoje nakupe za več let nazaj. Vem, da trgovci te podatke zbirajo. Če že trkamo na njihovo ekološko ozaveščenost pri vrečkah, potem moramo pod drobnogled vzeti tudi porabo papirja, kartona ... Zakaj se noben trgovec ne spomni in naredi internetnega pregledovalnika računov. Pa še s shranjevanjem bi kupci imeli manj težav.
Zgodba zase so zavarovalnice. Vsakič, ko podaljšam registracijo za avto, podpisujem gore in gore papirja. Če to ni potratno, potem ne vem kaj sploh je! A obstaja še večji požiralec papirja - to so banke! Karkoli naredite v hramu zaupanja, boste dobili listič, enega bo zadržala gospa za šalterjem, eden je verjetno za arhiv, tretji za kontrolo, četrti za kdo ve kaj. že res, da banke uporabljajo izjemno tanek in recikliran papir, a se vseeno sprašujem, zakaj?
Če se že borimo proti plastičnim vrečkam, potem se borimo tudi proti potratnosti s papirjem. Vsak Evropejec namreč na leto porabi za 5 dreves papirja, posadimo pa jih komaj tretjino. Naši zanamci ne bodo več vedeli, kako izgleda drevo, gozd pa bo itak luksuz za petičneže.Generacije za nami si ne bodo znale več predstavljati, da so bili nekoč na Zemlji gozdovi! Še to ... Reciklira samo 19 odstotkov papirja - kot bi vrgli proč štiri od petih posajenih dreves..
Se vam ne zdi, da smo v dobi računalnikov, interneta, kjer je vse dostopno kadarkoli in kjerkoli in nas ne bi bilo treba dušiti s papirjem? Dajte nam e-račune, pa bo! Zakaj sodobna družba teži k čim večji potrošnji papirja, je lahko odgovor samo eden: ljudje še vedno bolj zaupamo papirju, kot elektroniki, čeprav starih računov na papirju že več let nihče ne gleda.