Kolumna 7dni
Kdaj poceni hiše?
2. 8. 2011
Prejšnji teden so mediji poročali, da iz Indije prihaja še en poslovni čudež: hiše za 500 dolarjev. Da, prav ste prebrali! V Indiji vam za dobrih 350 evrov zgradijo povsem pravo hiško veliko 20 kvadratnih metrov. Če vam je to premalo, si lahko omislite dve, tri, štiri takšne hiške, kar pomeni, da si lahko za 3500 evrov postavite že pravo graščino z 200 kvadratnimi metri. Dodati je potrebno še, da je taka hiša narejena na ključ. Le pohištvo morate postaviti vanjo in se vseliti.
Če malo razmislite, se boste najprej zamislili nad astronomskimi cenami hiš v Sloveniji. Zakaj se nekdo ne spomni in izdeluje hiše, ki bi imele 10, največ 20 let življenjske dobe, bile pa bi desetkrat cenejše od hiš s 100-letno garancijo?! Večina ljudi se po 10 letih tako in tako naveliča svojega stanovanja, tudi hiše, pa trendi se tako spremenijo, da so že 30 let stare hiše dobesedno videti grde. In dotrajane. In izrabljene. Mar ne bi bilo enostavneje, da bi po 10 letih staro hišo enostavno porušili in v nekaj dneh na istem mestu zgradili novo, za vse skupaj pa ne bi plačali več, kot nekaj tisočakov?!
Če se vam zdi ideja neizvedljiva, se samo spomnite na denimo avtomobilske menjalnike, ki so dimenzionirani na 100.000 kilometrov. Večina jih odpove skoraj natančno ob predvidenih kilometrih. Da o cestah z omejeno uporabnostjo sploh ne govorimo, ker so gradbinci poskrbeli, da bodo imeli vedno veliko dela.
Prav tako se spomnite na mleko in mlečne izdelke, ki imajo življenjsko dobo tako natančno izračunano, da bi lahko po njih nastavljali ure.
Zamislite se nad svojim televizorjem. LCD zasloni vzdržijo natanko 100.000 ur, potem boste morali kupiti novega. Preverjeno!
Tudi 5-letna garancija gospodinjskim aparatom ni naključno nastavljena. To je namreč čas, ko proizvajalci pričakujejo, da je čas za nove nakupe. Časov, ko smo imeli 10 let stare televizorje 15 let stare pralne stroje in 20 let stare hladilnike ni več. Tehnologija je tako napredovala, da lahko proizvajalci zelo natančno definirajo življenjsko dobo posameznih izdelkov.
In zakaj, če ima vse okoli nas omejeno uporabnost, gradimo hiše za naslednjih 100 let? Aja, zato, da lahko več plačujemo ...