V RAZMISLEK
Ne nasedajte!
8. 3. 2024
Kje ste bili, ko se je rodil internet? Sam zase vem, da sem pomagal pri porodu, žal pa vse pogosteje srečujem ljudi, ki so čakali na svojo priložnost. Iz tega sklepam, če so bili takrat preračunljivi, so takšni še danes.
Vecer.com je bila prva slovenska medijska spletna stran. Za primerjavo: Delo.si je nastal 9 let kasneje, 24ur.com pa še ni bilo, to je bil čas, ko je kraljevala Matkurja.si, ko ni bilo Bolh, Avto.net, še celo RTVSlo.si je nastal 2 leti kasneje. Pa še to v zelo okrnjeni različici (med prav zanima, če ima Z. Martič še shranjen kak screenshot prvega portala?).
Zakaj to pišem?
Najprej zato, ker umetna inteligenca (konkretno: chat.openai.com) navaja napačne podatke. Ko ga na to opozoriš, se sicer opraviči in popravi, a napaka je storjena. Dvom v kredibilnost umetne inteligence je nepopravljiv. Prav zanima me, kdo ve, kako se je rodil internet?
Na veliko žalost samooklicanih spletnih strokovnjakov, lahko z vso gotovostjo zatrdim, da samo tisti, ki smo bili takrat zraven ... In nismo razmišljali o zaslužku, o milijonih na računu, pač pa smo verjeli v boljši svet, ki bi ga lahko prinesel internet (saj vem, da ga ni, a sem še vedno optimist).
To je bil čas, ko sem prve spletne strani naredil doma in jih nosil v pisarno takrat še Večerovca Braneta Šalamuna. Ko pa se je Brane preselil v Ljubljano na Dnevnikk, pa so tudi oni dobili internet. Povedan odrugače: čeprav je bilo videti, da Večer in Dnevnik orjeta ledino na digitalnem področju, v resnici ni bilo tako, ker sva bila vendarle iz istega gnezda. Braneta je bolj zanimala vsebina, tehnologija pa mene.
Razlike še danes ne razumejo (vsi?) slovenski spletni mediji.
In še en razlog, zakaj to ppišem, se mi je zgodil pred dnevi. Povsem po naključju sem popolnemu neznancu komentiral njegovo slabo izkušnjo z raznimi marketinškimi agencijami, ki so mu obljubljali nebesa, dobil pa ni nič. Na koncu je moral pometati ceste, da je lahko plačal novodobne strokovnjake, da bi pa s prodajo kaj zaslužil, pa nič od nič.
Poskusil je enkrat. Pa še enkrat. In še enkrat ... Ko je bil pred bankrotom, je obupal.
In kaj zdaj?
Verjetno, če ne bi šlo za posel s katerim se je ukvarjal že njegov oče, bi verjetno menjal službo. Zdaj dela vse mogoče, o digitalni transformaciji pa slišati noče.
Ampak to še ni bila kaplja čez rob ...
Sodu dno je izbil mail, ki sem ga dobil od znanke, v katerem obljublja brezplačno darilo in uresničitev skritih sanj (no, tako nekako sem jaz to razumel). Ko sem ji poslal rahlo ciničen odgovor, ker z "darilom" nisem bil najbolj zadovoljen, se ni zgodilo nič.
Ampak nič samo na prvi pogled.
že pred časom sem v svoje maile dal podpis, vanj pa skriti števec, ki mi beleži, kdaj, če sploh, in kdo je mail odprl.
Presenečeni bi bili, če bi videli, kako (včasih) potujejo maili. Če druga ne, se vidi, kje se mail ustavi in ne gre naprej. A včasih pa se vidi, da kdo prebere enkrat, pa čez čas še enkrat, pa popoldan iz drugega IP še enkrat in še enkrat ...
No, v tem primeru je bilo tako, kar pomeni, da sem zadel bistvo.
Znanka, ki jo omenjam, ima podjetje z več kot 10 zaposlenimi in se očitno srečuje s prav takšnimi problemi, a o tem ne more govoriti (razumljivo!), ker gre vendarle za njen posel.
A očitno so še podjetniki, ki razmišljajo, kako narediti nekaj dobrega za svoje naročnike. Če bi obstajal recept, kaj narediti, bi to naredili. Ne samo oni, vsi!
žal pa moram razočarati vse nadebudne internetne strokovnjake, da take čudežne paličice ni! In to bi vedeli, če bi bili pri rojstvu zraven ... Še več! Vsakomur, ki je bil zraven od vsega začetka, je jasno, da se za tem skriva veliko dela, veliko drobnih in nenehnih izboljšav (samo mimogrede: Vecer.com je 8x spremenil podobo, da je prišel do te, kot je danes - pa ni šlo samo za dizajnersko prenovo, pač pa strukturno - če želite, lahko kdaj drugič več napišem o tem in ilustriram s slikami ... to še imam), nekaj sreče, predvsem pa vztrajnosti. Če je pot na katero se podajate pravilna, potem vam bo uspelo.
Zagotovo!
Problem je samo, ker so poti pogosto napačno nastavljene.
Zakaj sem prepričan, da imam prav?
Najprej zato, ker so HTML, CSS in Javascript najstarejše tehnologije v svetu računalništva in se v treh desetletjih niso veliko spremenile (nekaj updejtov že, a ne prav velikih - frameworki, ki obljubljajo čudeže, so samo prazna vreča slame, ki itak ne preživi več kot leto ali dve, ker potem pride nekaj novega, boljšega, naprednejšega ... bla, bla, bla .... ).
Zato, ker je vernetno vsakomur jasno, da je Evropa močno zavozila digital, da capljamo, kot največji bedniki za Ameriko (čeprav je internet nastal v Evropi!), da so propadla vsa evropska digitalna podjetja, da se vsi davki od oglaševanja in storitev stekajo čez lužo, da v resnici nimamo niti enega vzglednega portala (naj mi Etsy ne zameri!), ki bi lahko približno pariral napihnjenim ameriškim pavom ... Kaj tega res nihče ne vidi?
Najhuje pa je, da nas ni prehitela samo Amerika, pač pa tudi Azija, v velikem špritnu je tudi Afrika (mimogrede: veste, katera je najbogatejša država na svetu? Pomislite ... Sierra Leone!).
K temu pa seveda moram dodati svojo osebno izkušnjo s portalom, ki je dosegel 4,5 milijona mesečnih obiskovalcev (nič tako velikega ni v Sloveniji), a se je stvar ustavila zaradi korone (nekaj časa sem prežival na respiratorju in se po tistem znova učil hoditi, držati žlico v roki, pišem še danes bolj težko ...). To je bil čas, ko sem dosegel vse tisto, o čemer berete na spletu, le da nisem vedel, kaj s tem narediti. No, tu bi mi novodobna znanja prišla prav, a niso prav nič vredna, če nihče ne zna zagnati kolesja.
Saj vem, da bi me zdaj najraje popljuvali, češ, da sem samovšečen in poln sam sebe, a sem lahko, ker imam za sabo precej pestro zgodovino rezultatov (med drugim tudi 8 nagrad netko, (edinega) Izidorja, Websi in druge).
Razočaran komentator, ki ga omenjam v uvodu, me je danes poklical. Dogovorila sva se, da preveriva, kaj narediti, in se naslednji teden slišiva.
Jaz ga bom poklical.
Pa nikar me mislite, da se bosta naslednji mesec cedila med in mleko. To zagotovo ne. Čez leto ali dve pa ne bi dal roke v ogenj ...
:-)
Zato: nasedajte strokovnjakom, ki vam ne znajo povedati, kje so bili, ko se je rodil internet? Če niso bili zraven, potem to veliko pove o njih samih.
P.S.
Še to ... Tako kot se je pred 30 leti rojeval internet, se danes rojeva umetna inteligenca. Sicer sem jo v uvodu popljuval, a to ne pomeni, da ne verjamem vanjo. Tudi zato sem naredil eksperimentalni novičarski portal https://u3.si (prebere se JU-TRI) ... Ob priliki kaj več o tem ... Je zanimivo ... :-)