8. 6. 2021
Vse bolj je jasno, da živimo v svetu, kjer delo ne prinaša dobička.Anonimni kupec iz Azije je leta 2013 za 516.000 dolarjev kupil enega prvih računalnikov Apple 1, ki ga je osebno naredil Steve Wozniak, Steve Jobs pa je poleg stal in gledal. Pravijo, da je bil kupec predstavnik generacije Z, ki ne potrebuje promocije, ker še vedno živi pri starših. Kar 60 odstotkov mladih Z-jevcev namreč verjame, da lahko po gandijevsko (torej pasivno) spremenijo svet. Ali res?
Jack Dorsey, ustanovitelj in kreator Twitterja, je letos marca za 2,5 milijona dolarjev prodal prvi čivk (slovenski prevod za tvit). Čeprav bo Jack v zgodovino zapisan, kot prvi tviteraš, pa bo ponosni kupec s certifikatom NFT lastnik tega čivka. Hm ... Če se sprašujete, kaj je Jack v resnici prodal, imate prav: meglo.
Če bi pred sto leti naftnemu mogotcu Johnu D. Rockefellerju razlagali s čim bodo ljudje stoletje kasneje bogateli, bi se gotovo držal za glavo. Bratje Comm, ki so "razvili" prvi simulator prdenja, še vedno služijo po 10.000 dolarjev na dan. Da valute, ki to ni, in je (bila) vredna 50.000 evrov niti ne omenjamo. Kako torej Rockefellerju razložiti delovanje kriptovalut? Kako ga navdušiti za investicijo v super hiter magnetno-vakuumski vlak, ki bo bolj podoben avtobusu in bo (nekoč) povezoval Zemljo in Mars? Tisti, ki veste, da o tem sanja Elon Musk (trenutno najbogatejši Zemljan), bi za trenutek celo pomislili, da mu lahko uspe ... A Rockefellerja vseeno ne bi prepričali.
Kaj pa je Musk naredil takega, da si zasluži milijone, celo milijarde?! V isti koš lahko damo tudi najbogatejšega Slovenca, ki je milijardo prislužil z govorečim mačkom! Priznajte, da to zveni kot domišljijski svet, kjer so pravljice pomešane z resničnostjo. Denar vse bolj delajo sanje in to tiste, ki jih nikdar ne bo.
Včasih so bogataši vedeli, zakaj so bogati. Včasih so ljudje vedeli, da morajo skopati jarek, če želijo več denarja. Henry Ford je leta 1913 prodajal avtomobile Model T po ceni 360 dolarjev. Pošteno se je moral namučiti, da je zaslužili milijon, kaj šele milijardo.
Danes je vse drugače. Samo tisti, ki bodo danes kupili delnice podjetij, ki jih še ni (delnic in podjetij), bodo lahko v prihodnosti lahko brezskrbno uživali. Če bodo imeli srečo ... Včasih si bil bogat, če je bila družina bogata, danes pa morate poleg družine imeti še srečo. Res je, da je bilo bogastvo nekoč rezervirano samo za elito. Za kratek čas so potem prišli na površje pametni, za njimi iznajdljivci, potem mafijci, iluzionisti, sanjači ... Puhloglaci torej.
In kdo ve, kje se bo to končalo?!
- Generacija Z so mladi rojeni med leti 1995 in 2010. Kaj temu sledi, si oglejte filme Terminator.
- Predstavnikom generacije Z pravimo tudi digitalni domorodci, ker ne poznajo sveta, ko še ni bilo Facebooka in Googla. Ja, včasih še elektrike ni bilo ...
- Če gre verjeti špekulacijam, je govoreči maček Tom danes vreden 2,5 milijarde dolarjev. Očitno so kitajski lastniki bolj spretni, kot zakonca Login.
- Na lestvici najbogatejših vseh časov sta na vrhu rimski cesar Avgust, ki je imel 4.000 milijard evrov, in kralj Malijskega cesarstva Mansa Musa s 4.500 milijardami evrov.
- Mnogi so prepričani, da bo svet generacije Z bolj pravičen, ker bodo njihovi šefi računalniki.