13. 5. 2021
Among us je igra, ki je ne smete spregledati! Pa ne zato, ker bi bila viralna, pač pa zaradi nasilja in groženj. Vsekakor bi nas vstajenje takih iger moralo skrbeti.Among Us ni nova igra. Prvič so jo predstavili 15. junija 2018 in že takrat so ji "očitali", da gre za kopijo igre Mafia iz leta 1996. Mafia je bila takrat "posebna" zaradi prizorov nasilja. Leta 2016 je tej logiki sledila igra Secret Hitler, kjer je bilo nasilja še več, a ni nihče reagiral. Potem se je zgodila pandemija in Among Us je čez noč pridobil popularnost. Zakaj?
Nikar si ne mislite, da je to samo trenutna modna muha! Biti morilec v Among Us in se ne pustiti ujeti je izjemna čast. Pravzaprav je to najvišji cilj igre. Preskok iz digitalnega v realni svet (ne obratno!) se tako kaže v prav posebni luči.
V Among Us sestaviti ekipo (4 do 10 igralcev), od katerih je eden prevarant, morilec (imposter), vi pa tega ne veste. Med tem, ko člani posadke skrbijo za vesoljsko ladjo, je naloga morilca pobiti posadko. Ko kdo od posadke naleti na truplo, lahko skliče krizni sestanek, da poiščejo morilec (glasuje tudi morilec). Če ga ne odkrijete, ste naslednjič v nevarnosti tudi vi. Člani ekipe lahko komunicirajo med sabo le na kriznih sestankih in tu se vse zaplete.
Igra temelji na socialnih odbitkih. V igri Mafia se ne sme vedeti, kdo je mafijec in kdo civilist. Pri Secret Hitler se ne ve, kdo je fašist in kdo ne. V znanstveno-fantastični grozljivki Among Us pa bitja v skafandrih (medicinsko osebje?) zbirajo navodila, kako popraviti nasedlo ladjo (cepivo?), ves čas pa se zavedajo, da je med njimi morilec, a se delajo, da jim je vseeno. Igrajo naprej. Precej apatično, kajne?!
Igra je na Youtube zabeležila že več kot 4 milijarde ogledov. Na kitajskem Tik Toku ima 13 milijard ogledov. Aktivih igralcev je že več kot 500 milijonov. Čeprav so mnogi nad igro navdušeni (igrajo jo cele družine), stvar ni preprosta. Prizori nasilja so sicer "simpatično" stripovsko animirani, zato so mnogi prepričani, da so morilci zgolj moteči element, da je igra bolj zanimiva. Še bolj skrb vzbujajoči so komentarji v igri, kjer ne manjka grdih in nasilnih besed. Prejšnji mesec je heker "Eris Loris" priznal, da je "okužil" 4,9 milijona igralcev in nanje zlil ves gnev. In še več. Se sprašujete, zakaj bi nekdo širil virus nasilja, sovraštva? Kaj ima od tega?
Loris je soigralce ustrahoval in nadlegoval z zalo nazornimi videi nasilja nad živalmi. Zelo kruto. Ogabno! Reagiral ni nihče. Se pač dogaja ...
že res, da vsi komentarji niso sporni. Jih je pa veliko. Zato naslednjič, ko se bo kaj hudega zgodilo, ne recite, da niste vedeli ...
P.S.To ne velja samo za nasilje med mladimi.
- Nizkoproračunsko igro Among Us so v Unity sprogramirali trije prijatelji.
- Ko so na Ifogamerhub.com objavili, kako v manj kot 24 urah narediti svojo igro Among Us, se je zgodil cunami podobnih iger, med katerimi so še bolj nasilne.
- Problem iger Amon Us ni v nasilju, pač pa v komunikaciji, ki jo igra spodbuja. Kot da bi vsak potreboval ventil za sproščanje agresije?! Torej, nič novega.
- Celotna igra je izredno hitra, v povprečju manj kot 10 minut. Ko vas ubijejo (izločijo iz skupine), lahko takoj skočite drugam, kjer ste spet lahko v vlogi morilca.
- Igralci Among Us so razvili celo svoj jezik. Če bo kdaj kdo rekel "sus", potem veste od kod prihaja.
- Med bolj zanimivimi možnostmi v igri je, da zmagovalec dobi plačilo. Ne veliko. Včasih. Redko. Večinoma samo na mobilnih telefonih, kjer igra stane 5 dolarjev. Plačilo postaja vse pomembnejši motivator.