V RAZMISLEK
Kura ali jajce?
22. 7. 2023
Priznam! Te dileme so me dolgo časa mučile, čez čas pa so odgovori postali jasni. Eni tako, drugi tako ... Res je, da je nekaj dilem tako neživljenjskih, da na prvo žogo ni mogoče najti pravega odgovora, a z leti se vendarle dokoplješ tudi do najbolj zavitih odgovorov.
Saj vem, da vam mogoče ni jasno, kaj imam v mislih, a berite naprej ... Berite do konca.
Najprej ...
Mnogi radi postavljajo "nerešljivo" vprašanje: kaj je bilo prej, kura ali jajce? Znanost kategorično odgovarja: KURA!
Kure so namreč najprej skotile živorojene mladiče, ki pa zaradi sovražnikov (in premalo hrane) večinoma niso preživeli. Narava je zato "iznašla" jajce, ki ga, tudi zaradi oblike, drugi ptiči niso mogli ukrasti, vanj pa je dala najboljše kar premore - vitamine in minerale (razen vitamina C - še danes ne vemo, zakaj ga ni?). Dilema kura-jajce je tako samo za tiste, ki ne zaupajo v znanost.
Druga zelo pogosta dilema je, če avtu odpovedo zavore, ali boste peljali ravno in povozili 5 otrok, ali pa zavili desno in povozili 2 upokojenca? Odgovor na to dilemo (ki to ni), imajo pravniki, ki pravijo, da smo vsi enakopravni ne glede na raso, spol, starost, narodnost, veroizpoved, položaj, politično opredelitev ... Če namesto otrok in starčkov uporabimo belce in črnce, ali moške in ženske, je odgovor sila preprost: ni pomembno koga boste povozili, pač pa, zakaj so odpovedale zavore.
Zakaj vam to pišem?
Zato, ker je odgovor na vse (neživljenjske) dileme, ko ga enkrat poznate, sila preprost. Ker pa smo ljudje pogosto nagnjeni h kompliciranju, pravega odgovora ne vidimo. Vidimo ga šele čez čas ... Če sploh ...
Kar pa je problem pri ljudeh, ne bi smel biti pri robotih! V času, ko se rojeva prva generacija Optimusov, so taka vprašanja zelo pomembna. Zlasti dolgoročno!
19. aprila 2021 je Elon Musk prvič napovedal, da bodo poleg avtov začeli izdelovati tudi hišne robote.
7. aprila 2022 je bil bolj konkreten. Robot Optimus naj bi bil visok 173 centimetrov in bo tehtal 57 kilogramov, sposoben pa bo opravljati nevarna, ponavljajoča in dolgočasna opravila. Nekateri sicer dvomijo v proizvodnjo takega robota do konca leta 2023, za leto 2025 pa celo največji dvomljivci dopuščajo možnost ...
ChatGPT je dokazal, da sta konverzacija in kopičenje znanja mogoča, mogoča, celo presenetljiva, manjka samo še mehanika, ki pa s sodobnimi materiali tudi postaja vse bolj realna.
V "mojih" časih je bil največji problem, kako naj roboti premikajo težo večjo od lastne. To je danes izvedljivo.
Potem je bil problem, kako močno naj robot stisne z roko, da ustvari dovolj trenja, da lahko predmet dvigne in ga prestavi? Jajce človek stisne manj kot plastenko mleka. Prepoznava materiala in ocena teže je pri tem ključnega pomena.
No, Youtube posnetki kažejo, da so znanstveniki rešili tudi to. Vsaj večinoma ...
In nenazadnje: ravnotežje ... Ravnotežje je pri človeku edina stvar odvisna od predvidevanja. Ravnotežje je v resnici napovedovanje prihodnosti, kar pa še človeku ne gre (vedno) povsem dobro, robotom pa ... Hm ...
Washington Post je nekoč zapisal, da je Tesla (v mislih so imeli Elona Muska) že velikokrat pretiraval s časovnimi okviri. Obljubljal je preveč in prehitro (vsaka podobnost Muska in Goloba je zgolj naključna).
To je res. Musk je že veliko stvari napovedal, v napovedanih okvirih uresničil pa ni še nič. Kar pa ne pomeni, da se nekaj mesecev kasneje veliko tega ni uresničilo.
Morda pa je danes največji problem človeštva, da hočemo vse in takoj. Ker smo nestrpni ne vidimo, kaj se v resnici dogaja. Če parafriziram živinorejca J. R. Openheimerja, danes je povsem nepomembno, ali se je Trinity zgodil 16. ali 17. julija 1945. Danes vemo, da je imelo človeštvo presneto srečo, da se ni zgodila verižna reakcija.
Več sreče, kot pameti?
No, pri ChatGPT se verižna reakcija pravkar dogaja ...