INTERNET
Zakaj so slovenski mediji pokopali RSS
28. 9. 2023
RSS je komunikacijski kanal za izmenjavo vsebin. Ker sem na začetku pri Vecer.com močno zagovarjal to obliko izmenjave, sem sedaj nemalo presenečen, da so vsi ukinili ta kanal. Skrbi me predvsem zato, ker poznam razloge, zakaj so to naredili.
Večer je še v prejšnjem tisočletju (torej, pred letom 2000) ustvaril dobrih 40 % obiska na račun izmenjave vsebin. Neuki so v tem videli nevarnost, da drugi kradejo vsebine, tisti, ki pa smo stvari poznali bolje, pa smo v RSS videli v prvi vrsti brezplačno reklamo za dnevne vsebine in še kup drugih stvari. Morda se še spomnite, da je nekoč imel vsak radio rubriko, ko so prelistali jutranje časopise ... No, nekaj podobnega je še danes v Dobro jutro na nacionalki, v Jutru na Planetu pa ne (več?). Škoda!
Škoda toliko bolj, ker namesto, da bi rubriko razširili (kot to delajo v tujini, pri nas pa na N1), so jo ukinili.
Iz istega razloga, kot RSS: nepoznavanja medijev!
Osrednji slovenski časniki ne poznajo več RSS.
K sreči to ne velja za vse. Ljubljanski Dnevnik še vztraja (bravo!) in celo vzgledno posodabljajo vsebine. Vzor mnogim so lahko tudi Finance. Pohvaliti moramo še žurnal, ki vztraja na spletu. Neomajni so pri 24ur in RTV Slo ... Tu pa se zgodba konča. Vsaj, kar se velikih medije tiče.
Ostali so se odločili, da to zanje ni nepomembno.
Skrbi pa me, ko sem februarja 1991 prišel na Večeru je imel časopis naklade 64.000. Danes jih ima samo 14.000. V mnogih letih sem se naučil, da sicer številke v kolofonu niso resnične. Lažejo. Pravzaprav bi bilo bolje reči, da jih prilagajajo. Včasih navzdol (zaradi SZDL), danes navzgor. Pravijo, da zaradi oglaševalcev ... Kako, če pa jih ni?!
A pojdimo nazaj k RSS.
RSS bi morala biti brezplačna platforma za izmenjavo vsebin. Zato si, malce iluzorno, želim, da bi moral imeti vsak spletni medij, ki je vpisan v razvid medijev in ima pravico potegovati se za državne subvencije, obvezno svoj RSS, država pa bi imela agregat, ki bi te vsebine zbiral, ponujal na ogled javnosti, predvsem pa skrbel, da imamo na spletu več slovenskih vsebin in ne štorasto prevedenih prevodov (pred dnevi so imele Slovenske novice članek z naslovom Sonce se je zalomilo, kar je resnično štorast dobesedni prevod iz portala Indy100.com).
Tak agregat bi državi služil tudi zato, da bi lahko preverjala obseg vsebin, ki jih subvncionira.
Tak agregat bi služil tudi skupni in enotni obveščenosti slovenske javnosti (na žalost bi se videlo tudi kdo prepisujejo od istega vira, na koncu pa doda svoje ime).
Tak agregat bi lahko služil tudi v akademske namene, za razvoj črkovalnikov, slovarjev, uveljavljanju jezikovnih standardov ...
On še kup drugih prednost bi se našlo.
Seveda mi je jasno, da RSS ne bi vsebovali celotnih vsebin (ali pa?). Dovolj bi bili povzetki s povezavami do originalnega članka, kjer pa naj ima vsaka hiša svoj poslovni model.
Na koncu pa najpomembnejše: komu naj namenim ta moj apel?
Ministrici za informacijsko družbo? Bojim se, da ne, da je slovenski internet preveč getoiziran in to ne s strani tehnoloških navdušencev, pač pa anonimnežev, ki z bebavimi komentarji smetijo po spletu.
Morda bi več posluha našel minister za gospodarstvo? že res, da imamo podjetja, ki delajo za Naso in pošiljajo satelite v vesolje, a naša prioriteta so, sodeč po odmevnosti in prisotnosti na TV, še vedno železarne in gradbinci, ki gradijo nepotrebni drugi tir, v najboljšem primeru pa širijo ljubljansko obvoznico (mimogrede: kje pa so bili ti isti ministri pred 10 leti, ko je Dars prvič predstavljal ta projekt?). Če pa pomislim, da je Sandi Češko (fiasko s Top shop) pisal gospodarski program za SD, me skrbi za Slovensko gospodarstvo. Vsi so iz istega gnezda ...
Morda pa niso politiki pravi naslov za oživljanje RSS. Zagotovo bi več naredila imperija Kolektor in Odlazek, a se bojim, da ne bosta niti s prstom mignila, če ne bosta prepoznala svoje koristi. Še več! Če bo zaradi neizmenjave vsebin kak medij več in prej umrl, propadel, potem ni razloga, da bi RSS sploh oživljali. Počakajmo ...
Ko bo prepozno, me zanima, če se bo kdo sploh spomnil, kako se je propad sploh začel.
Hm ...