25. 2. 2021
Ali vaši otroci poznajo svet, ko še ni bilo intereta? Verjemite, da ne! Zanje je bil internet od nekdaj in tako, kot verjamejo, da nihče ne pozna začetkov, tako tudi ne verjamejo v njegov konec.Značilen primer neresičnega sveta v katerem živimo je za mlade Sveto pismo, kjer piše, da je že Eva ponudila Adamu svoje jabolko (Apple). Potem: zakaj prenosnim računalnikom rečemo prenosni, ko pa jih ima večina ves čas na mizi? Zakaj jim enostavno ne rečemo miza?! Zakaj so hitra navodila vedno zapakirana v 120 strani debelo knjigo? Zakaj sedimo pred televizorjem in za računalnikom? Da mladi niso neumni, dokazuje tudi YouTube, kjer nobena stvar ni tako enostavna, kot je videti na videu. Še več: zakaj so najbolj neuporabna računalniška opravila najbolj zabavna?! Mladim ni jasno, da so na svetu še vedno naivni ljudje, ki zaupajo sogovornikom na poslovnih sestankih, ko pa je vendar jasno, da bodo vsi o vsem pisali po Facebooku, objavljali slike po Instagramu, za nameček pa še online bevskali (beri: čivkali) o prigrizkih, če jih naivneži postavijo na mizo. In potem ti isti ljudje mladim govorijo o zaupanju, lažnih novicah, resničnem življenju ...
Mladim je jasno, da resničnega življenja ni! Tudi fake news, lažne novice ne obstajajo. Resnične novice so bile že od nekdaj irelevantne (celo kapetan Titanika ni verjel, da je pred njim ledena gora). Zaupanje? Ah, dajte no ... Svet, ki ga živimo, niso ustvarili mladi. Mlade smo le pahnili vanj! Zdaj pa morajo poslušati moraliziranje o sanjskem svetu, ki ga nikdar ni bilo, na vsakem koraku pa jih čakajo prevare, ukane, neresnice, polresnice ... Za vse pa so krivi sami, ker se poslušajo pozorno in med vrsticami (karkoli že to pomeni).
Ali ste vedeli, da se zdaj na Marsu gnetejo tri sonde? Prva je bila tam Hope, sonda Združenih arabskih emiratov. Nekaj dni kasneje je prišla kitajska Tianwen-1 (vprašanje nebu). Zadnji so bili Američani, ki pa so zagnali največji vik in krik in to samo zato, ker so poleg poslali dron Ingenuity (v prevodu: iznajdljivost, bistroumnost, tudi domišljavost). Vse sonde so bile na Mars poslane lani konec poletja, ko je bil val epidemije covid-19 najhujši. Kaj, če je zraven pobegnil tudi virus? Morda namerno? Ali to pomeni, da bo Nova Zemlja (Mars ima ambicijo postati nov dom človeštva) kontaminiran z virusom in zato tam ne bo prostora za stare ljudi?
Morda.
Če pogledamo edini svet, ki ga imamo in, ki smo ga pomagali ustvariti, nimamo na kaj biti ponosni. Ne mi in ne naši predniki. Bodo zato mladi zgradili Novi svet (to je ambicija Marsa) na bolj zdravih temeljih? Vzgleda žal nimajo, znanja, kako to storiti, pa tudi ne.
Če se bodo vzgledovali po internetu, potem se nam ne piše dobro ... Marsu pa tudi ne.
- Hope, prvo medplanetarno sondo Arabcev so na pot proti Marsu izstrelili iz japonskega vesoljškega centra Tanegashima. Vsi zbrani podatki so darilo človeštvu in ne eni državi, eni religiji, eni politični poti ... Toliko o tem, kaj je res pomembno.
- O digitalnem šumu in smeteh: leta 2019 je bilo na Zemlji 7,676 milijarde ljudi, 5,112 milijarde mobilnih telefonov, 4,388 milijarde uporabnikov interneta, 3,484 milijarde uporabnikov družabnih omrežij in 3,256 uporabnikov mobilnih klepetalnic (vir: Hootsuite).
- Ste kdaj pomislili, da so za let na Luno bili potrebni le trije računalniki C-64?
- Pregovor, da slika pove več, kot 1000 besed, v digitalni dobi ne velja. 1000 slovenskih besed zasede manj kot 5 Kb.
- Računalniki so pogosto stari, počasni in s premalo spomina. Ljudje tudi.
- Ste vedeli, da je črka A edini samoglasnik, ki je na računalniški tipkovnici v srednji vrsti? Hm ...
- Internet bo na Marsu prej kot ljudje?!