29. 10. 2024
Umetna inteligenca ni revolucija v razvoju računalništva. Revolucija so avtomatizirani AI agenti.Moram se pohvaliti ... Tisti, ki me bolje poznate, veste, da delam tudi spletno stran
Vem, kaj jem, iz katere je nastala nemška različica
Rundum gesund, kot stranski produkt pa še angleški
Food whisper. Pred leti sem si pri urejanju pomagal s
Fiverr, vmes pa so se zadeve spremenile in zdaj že nekaj mesecev stopam po novi poti umetne inteligence (AI).
Ne bom vas prepričeval, kako lahko z AI zaslužite, lahko pa vam iz prve roke pomagam prihraniti (avtomatizirati) kopico del, ki jih danes delate ročno (beri: plačujete ljudi, da to počno).
Zakaj sem izpostavil prav Vem, kaj jem?
Zato, ker lahko po isti logiki naredim:
- italijansko različico (Italijani ne razlikujejo oglasov od vsebin, zato je oglaševalski CTR v Italiji nekajkrat višji, kot kjerkoli drugje)
- projekt od kmetije do mize (večjezični portal za spremljanje transportnih poti, ogljičnega odtisa in spodbujanje lokalnih pridelovalcev)
- IOT (Hura hop, pravljice, Sitko - se ga še spomnite? ...)
Če naredim samo en projekt, se bo moja produktivnost povečala za 100 % ...
Moram pa izpostaviti še nekaj ... Namreč, res se veliko govori o avtomatizaciji in programiranju brez kode, a je to sila težko. Ne rečem, da je nemogoče, je, vendar je vprašanje, če se splača.
Čez nekaj let bomo imeli podoben primer s samovozečimi avtomobili. Verjamem, da ni več daleč dan, ko nas bodo avti sami vozili, nisem pa prepričan, če bom to uporabljal. Včasih že, včasih pa ne.
Če bi rad med vožnjo delal, že danes lahko sedem na vlak in se odpeljem v Ljubljano. Pa tega ne storim.
Če je problem oddaljenost, čas, dolžina in sklepčnost sestanka, se raje dogovorim za Zoom.
Sestanki so lahko tudi kratki in v neposredni bližini ... No, tudi za to ne bom sedel v avto in se peljal v sosednjo ulico.
Skratka ... Vsaj iz poslovnega vidika imajo samovozeči avtomobili še veliko izzivov pred sabo.
Povsem drugačna zgodba so nedeljski izleti z družino, odhod s prijatelji na morje, ali opazovanje zvezdnatega neba z ljubico. A spomnite se, kdaj ste nazadnje tako sproščeno kam šli?
In prav v tem se skriva hakeljc umetne inteligence.
Umetna inteligenca nam sama po sebi nič ne koristi. Koristna je le, če jo znamo uporabiti. V mojem primeru: pisanje člankov v drugih jezikih in objavljanje na spletu in družabnih omrežjih mi prihrani čas. Kaj pa bom z viškom časa?
Če ga bom namenil novim projektom, sem v vrč natočil še več vode. Lahko bi višek časa namenil najbližjim, prijateljem. Lahko bi spal in sanjal o prihodnosti ...
Kakorkoli ... Bom čez čas malo povzel in dodal številke, že zdaj pa lahko napovem večjo nadgradnjo ju-tri (
u3.si).