18. 3. 2025
Moram malo zatežiti in postaviti vzhičene Slovence na realna tla. Tistim, ki imajo vsaj malo pojma, je jasno, da je Slovenija vlak umetne inteligence zamudila, celo drobtinice so že razgrabljene, tiste, ki pa jim pogled ne nese dlje od lastne sence, pa prosim, da za vedno utihnejo. Bodo naredili najmanj škode!Za kaj gre?
Majhno francosko podjetje (200 programerjev) je naredilo odprtokodni projekt Mistral Small 3.1, ki deluje na enem procesorju (omenjajo RTC 4090 ali Mac z 32 GB RAM). Na testu modelov LLM je Mistral dosegel najboljše rezultate. Kar pa me je najbolj veseli, Mistral se je najbolje izkazal pri razumevanju jezikov vzhodne Evrope, kjer je premagal Googlovo Gemmo 3 in Chat GPT 4o.
Mistral AI je francoski startup, ki je bil ustanovljen aprila 2023. Začeli so trije (Arthur Mensch, Guillaume Lample in Timothee Lacroix), danes pa zaposlujejo 200 mladih. Večina zaposlenih je prej delala pri Googlovem projektu umetne inteligence Gemma 3 (to je francoska paradna valilnica kadrov - ah, ko bi v Sloveniji imeli vsaj en majhen Google.si ... ali pa vsaj Microsoft.si ... ali pa Open AI ... ali pa xAI ...), osnovna zamisel pa je bila, da izdelajo majhen, fleksibilen, poceni in prenosljiv model LLM, ki bi pokrival vsaj 80 % storitev umetne inteligence ...
In to jim je uspelo.
Še več!
Mistral je brezplačno na voljo na spletni strani https://mistral.ai in vseselim se že prihoda novih AI storitev, ker imata obstoječa velikana GPT in DeepSeek majhne (velike?) težave pri razumevanju in kreiranju dokumentov slovenskega jezika (kot veste, na portalu
u3.si že več kot leto dni preizkušam različne modele AI za pisanje člankov - nastaja AI novinarska agencija).
Prvi testi z Mistralom so prinesli zeeelooo spodbudne rezultate!In še odprtokodni so (beri: lahko jih zaganjam na domačem računalniku - no, ne ravno domačem, saj samo grafična kartica nVidia RTC 4090 stane 2.599 eur).
A kakorkoli ...
Če imate 3 tisoč evrov viška, lahko z Mistralom AI primažete klofuto novemu slovenskemu super-računalniku za katerega smo odšteli 150 milijonov evrov! Še bolj smešno pa je, ko EU do konca 2025 načrtuje vzpostavitev več giga-tovarn umetne inteligence ...
Za kaj že?!
Eh!
Da bi bolje razumeli, je ključno, kako uporabiti Mistral ... V prvi vrsti lahko z njim odkrivate finančne goljufije. Robotizirate avtomobilska in proizvodna podjetja za upravljanje in nadzor naprav. Mistral je lahko koristen pri ugotavljanju dejstev v medijskih in znanstvenih dokumentih, kjer že najmanjša podrobnost vpliva na kontekst (nekaj takega kar počenja Patronus AI in ga Etsy že uporablja). To je za slovenski jezik izjemnega pomena (žal se tega na Spiritu ne zavedajo!) ... Mistral je zlata vreden povsod, kjer je varstno osebnih podatkov ključnega pomena (vse se lahko dogaja na enem mestu, na enem procesorju in enem računalniku).
Skratka ...
Mislim, da je vsakemu jasno, da so ideje o lastnem sistemu umetne inteligence vredne toliko, kot lanski sneg.
Veliko več odprtega prostora je na področju tehnologij blockchain, povsem neurejeno imamo AML in KYC zakonodajo (grozno!!!). Mislim, da smo, kot družba, tako zablojeni, da bi morali najprej urediti sami sebe, potem pa razmišljati o čem bolj pompoznem.
Hkrati pa, zakaj omenjam veriženje blokov ...
Napake lahko postanejo naša priložnost ...