11. 6. 2020
Ideja je stara skoraj 20 let, a še nikdar bolj aktualna. Morda bomo pa zdaj le zbrali dovolj poguma in modrosti in idejo usresničili?!Čas korone nas je spomnil na prastaro idejo o nacinalnem šolskem računalniku. Gre za poceni prenosni računalnik na katerem bi bili naloženi vsi potrebni šolski programi, učbeniki, knjige, celo zvezki z zapiski, maili, brskalniki, pisarniški programi. V tem času smo dodobra spoznali, kaj učenci potrebujejo. V prvi vrsti komunikacijska orodja, potem online dostop do različnih virov (knjižnic, zemljevidov, statistilnih podatkov, arhivov) in nenazadnje tudi dostop do multimedijskih orodij (bistvo interneta ni v sprejemanju, paæ pa dajanju informacij v uporabo vsem).
Osnovnošolec na leto porabi za 150 evrov učbenikov,zvezkov, flomastrov, svinčnikov, torb, peresnic ... Za ta denar bi se že dalo dobiti na trgu kak vstopni model prenosnika. Če pa bi projekt podprla država (ne pozabit, da osnovno šolo obiskuje 187.500 učencev), bi lahko računali vsaj na količinski popust, pa tudi trgovska marža bi lahko še za nekaj odstotkov znižala prodajno ceno.
Kaj bi s tem naredili?V prvi vrsti bi vsi učenci imeli isto in primerljivo izhodišče (vsi bi imeli računalnike, kar smo v zadnjih mesecih videli, da to ni samoumevno). Ker bi imeli vsi učenci ista orodja, bi tudi oddaja nalog potekala lažje in bolj poenoteno (s tem bi tudi učiteljem prihranili veliko dela). Za vsako tono papirja moramo posekati 5 dreves. Torej bi bil to tudi ekološki napredek. Da digitalnega opismenjevanja niti ne omenjamo ...
Tak računalnik bi lahko imel prednaložena dodatna gradiva za tiste, ki želijo več. Učbenike bi lahko vsako leto posodabljali. Knjige za domače branje in maturo bi lahko bile samo en klik vstran. Aja, pa šolske torbe bi tehtale manj kot dva kilograma.
Čeprav se zdi ideja o nacionalnem računalniku zelo dobrodošla, je vseeno zelo daleč od uresničitve. Pa ne zaradi učencev, staršev, ali sistema, pač pa zaradi okostenelih učiteljev in ravnateljev, ki so s pedagoškimi metodami ostali v prejšnjem tisočletju, tja pa rinejo mladež, ki bo z neandertalskimi orodji nekoč skrbela za naše pokojnine (vsa čast izjemam).
Od nas bo torej odvisno, ali bomo rekli, da je korona virus prinesel računalnik vsakemu šolarju, ali pa se bomo (spet) vrnili v stare čase.
- OLPC (One Laptop Per Child) je iniciativa, ki si je že leta 2005 zadala cilj izdelati računalnik za manj kot 20 dolarjev. Ni jim uspelo. Ne še.
- Urugvaj je idejo nacionalnega računalnike uvedel že leta 2007. V projektu sodeluje 362.000 učencev in 18.000 učiteljev. Leta 2012 je raziskava pokazala, da projekt nima vpliva na rezultate testov pri branju in matematiki. Projekt sicer še teče, a z manjšo vnemo.
- Sredi leta 2007 je Asus ponudil poceni prenosnik Eee PC za ceno manj kot 200 evrov. V prvem letu so jih prodali 5 milijonov, potem pa so nanje začeli pritiskati drugi proizvajalci, ki so v tem početju videli upad svojega lastnega zaslužka. Šolski računalnik je izobraževalno orodje in ne poligon za zaslužke.
- Čeprav so v okviru projekta OLPC po svetu razdelili 25 milijonov računalnikov, je Guardian lani zapisal: "To je dobra ideja, ne pa dobra naložba". Projekte, ki niso usmerjeni k dobičkom, sodoben svet ne mara.
- V Indiji jim je leta 2012 uspelo sestaviti računalnik za 35 dolarjev. Konkurenca je tak računalnik označila za nezanesljiv in trgovcem prepovedala prodajo. Uspeli so. žal.
- DuckDuckGo je leta 2013 ponudil brezplačno programsko opremo vsem uporabnikom poceni računalnikov. Google je znorel in jih blokiral v svojem iskalniku. Samo njih?!