V RAZMISLEK
Znamkina temna plat ...
16. 6. 2025
Danes mi je padla v oči znamka, ki jo vidite na sliki. Mojo pozornost je pritegnil lik na znamki Adolf Hitler, še bolj pa izdajatelj: Protektorat Češke in Moravske.
Spomnim se časov, ko so mi starejši ljudje pripovedovali zgodbe, ki stojijo za znamkami. Verjeli so namreč, da se lahko iz znamk učimo zgodovine in, evo, to se pravkar dogaja tudi meni.
Namreč ...
Zgodovinski viri navajajo, da je bil Protektorat Češke in Moravske ustanovljen 9. maja 1933, deloval pa je do 8. maja 1945 - konec druge svetovne vojne (?). Voditelja tretjega rajha so očitno občudovali tudi izven meja njegove domovine (mimogrede: ali ni bil Hitler Avstrijec?), zato so 1. julija 1942 natisnili 7.320.600 takšnih znamke, ki so veljale v obtoku do 16. maja 1945.
Zdaj pa: ali se je druga svetovna vojna odvijala tudi na Čeških tleh? Vemo namreč, da vojne v Španiji, Švici in večjem delu Skandinavije ni bilo.
Zgodovinski učbeniki pišejo, da je Češka tudi bila v vojni, čeprav ni imela lastne vojske. Hitler je Češko sredi marca samovoljno priključil k Nemčiji, Slovaki pa so, očitno užaljeni, zakaj ni priključil še njih, še isti dan razglasili svojo "neodvisno" (nacistično nadzorovano) državo. Zgodovinski viri omenjajo, da so se Čehi (in Slovaki) močno upirali okupatorju, vendar na dostojanstven in pogumen način brez orožja in zaveznikov (sumim, da bodo podobno taktiko ubrali tudi pri Natu).
žal pa me te razlaga ne prepričajo ...
Morda tudi zato, ker zgodovina navaja, da je Škoda Works (današnja Škoda) delala tanke, Pilsner je oskrboval nemško vojsko z najboljšim pivom na svetu (to so priznali tudi Nemci), cela vrsta tovarn iz Prage in Brna je izdelovala orožje za Wehrmacht ...
Kako lahko potem kdo reče, da so se upirali pogumno in dostojanstveno?!
Seveda, če bi se tok zgodovine spremenil, bi bili danes na strani zmagovalcev, tako pa ...
Kdo pa se še spomni, da so Čehi držali s Hitlerjem?!
Takrat so bili tako nori časi, da verjamem, da je res, da si je Hitler za zaveznika na Balkanu izbral Tita s katerim sta sklenila pakt o nenapadanju in izogibanju konfliktov (morda sta se srečala celo v živo).
Če se postavim v položaj Hitlerja, druge izbire ni imel. Bi naj podoben pakt sklenil z nepredvidljivim Draže Mihailovičem? Ali z zadnjim kraljem Jugoslavije Petrom II. Karadžodževičem, ki je v kaos druge svetovne vojne padel kot najstnik z zlato krono na glavi (rodil se je 6. septembra 1923, kralj pa je postal, ko mi je bilo 11. let). Tudi dogodki na bojiščih kažejo, da je nekaj soli v tem. Kej res mislite, da so bili nemški vojaki tako naivni, da jim je Tito ujet v obroč na Neretvi, Sutjeski, Jajcu in Drvarju s preprosto pobalinsko "finto" pobegnil na prostost?
Poleg tega pa, Tito se je začel upirati Hitlerju šele, ko je propadel pakt o nenapadanju Molotov-Ribbentrop (podpisan leta 1939) IN, ko je bilo jasno, da Stalin zmaguje. Nič prej! Če se je Tito najprej postavil na stran Hitlerja (to je moja predpostavka, da me ne bi kdo preveč obsojal), se je bilo nekaj let kasneje, ko je Operacija Barbarossa izgubljala ostrino, strateško bolje nasloniti na Stalina ... Sicer prijateljstvo s Stalinom ni trajalo dolgo ... Mešano na žaru, bi rekel.
In če se vrnem k znamki ...
Znamka nedvoumno kaže Češko naklonjenost Tretjemu rajhu. Kako je bilo v tistem času z nami, si lahko mislimo (bojim se, da ne bistveno drugače). Potem pa, saj veste: zmagovalci pišejo zgodovino po svoje.
Škoda, da Slovenci v tisti vojni nismo zmagali.