27. 2. 2020
Čez mesec ali dva, ko bomo pozabili na covid 19, bo prišel covid 20, pa 21, 22 ... Zato je prav, da tisti, ki bodo preživeli, ne pozabijo, kako se je vse skupaj začelo. Morda bo njihove vnuke zanimal začetek filma, ki ga živimo danes.Začnimo doma in z maskami. Ali nas maske varujejo pred virusi? Domači strokovnjaki pravijo da ne, ves preostali svet pa verjame, da ja.
Teletekst ORF je pred dnevi poročal o 90 obolelih v Sloveniji. Ddomači viri pravijo, da na "pacienta 0" še čakamo. Ali Avstrijci napihujejo? Nam naši viri kaj prikrivajo? Komu verjeti?!
Med tem, ko se mi sprašujemo, kaj je res, so drugod že korak naprej. Prodaja avtomobilov na Kitajskem je januarja upadla za 90 odstotkov, a že marca se lahko trend obrne. Kitajci, ki po novem kupujejo brez posrednikov, so presenečeni, koliko zaslužkarjev je v prodajni verigi. Avti so skoraj pol cenejši in samo virusu gre zahvala, da jim je odprl oči.
Trije Avstralci so v okviru projekta AusAir izdelali zaščitno masko proti mestnemu onesnaženju. Masko so dali na Kickstarter, platformo za množično financiranje, in v samo nekaj dneh zaslužili pol milijona evrov, čeprav je bil njihov cilj zgolj in samo 12 tisočakov. Maske, ki med drugim varujejo tudi pred koronavirusi, stanejo 60 evrov in so dosegljive v neomejenih količinah. Spomnite se tega, ko vam bodo v lekarni rekli, da zalog mask po 10 centov ni več.
Da bi nas Facebook obvaroval pred vojnimi dobičkarji, so prepovedali reklamiranje zdravil proti kronavirusom, a so se pri ruskem Yandexu spomnili, da so kitajski znanstveniki že leta 2003, ko je prišlo do prvega večjega izbruha podobnega virusa, ugotovili, da mešanica zelišč, ki temelji na japonskem ostrižu, upočasni napredovanje okužbe do te mere, da virusi prej odmrejo. Rusom ni jasno, da imajo Kitajci tako kratek spomin ... Amnezija je očitno huda stvar.
Takih in podobnih zgodbic o koronavirusih je ogromno in svetovna zdravstvena organizacija WHO že svari pred infodemijo - poplavo nepreverjenih in nepovezanih vesti. A kaj, ko so se oglasili šele, ko so grški raziskovalci analizirali virus in ugotovili, da 50 odstotkov DNK ne pripada nobenemu doslej znanemu virusu, kar pomeni, da zgodbice o prenosu virusa iz živali na človeka, ne držijo povsem.
Domači ljubljenčki so po tej ugotovitvi varni, ideje o laboratorijsko vzgojenih in podtaknjenih virusih pa so dobile nov zagon. Če vemo, da se v Vuhanu, mestu, kjer se je vse skupaj začelo, reče tudi "avtocesta devetih provinc", potem je vsakomur jasno, da ni bolj optimalnega mesta na svetu za začetek pandemije.
Naključje?
Karkoli se bo s tem in vsemi prihodnjimi virusi dogajalo, vedno bo nekdo imel korist od tega. In le temu lahko zagotovo verjamemo. Vse ostalo služi le večanju dobičkov.
- Infodemija je termin, ki opisuje poplavo nepreverjenih informacij z namenom širjenja strahu in panike. Več panike, boljša prodaje!
- Pametni mobilni telefoni so odlični prenašalci virusov. Te dni nove modele predstavljata Samsung in Huawei.
- V Vietnamu je bilo 16 primerov okužb, 10 dni kasneje so vsi ozdraveli. Novih primerov ni. Podobno poročajo tudi iz Severne Koreje.
- Prve koronaviruse so odkrili v 60-tih letih prejšnjega stoletja, a se nikomur ni zdelo vredno poiskati zdravila. Večje okužbe so že bile v letih 2003, 2004, 2005 in 2012.
- Nek Kitajski bloger je pred nekaj tedni objavil, da je virus pozdravil samo s pitjem vroče vode. Bloga danes ni več, jezni Kitajci pa se bojijo, da ga je doletela podobna usoda kot Li Wenlianfa, zdravnika, ki je prvi opozoril na nevaren virus.