5. 2. 2020
Če velja, da se za vsako bolezen rož'ca najde, lahko v sodobnem svetu rečemo: da se za vsako novico zarota najde.Ne smemo pozabiti, da smo v volilnem letu. Konec leta bodo ameriške volitve. Spet lahko pričakujemo nov Cambridge Analytica, verjetno tudi Fake News 3.0 ...
Pred dobrim tednom je nekdanji Večerovec
Peter Jančič na svojem Spletnem časopisu objavil fotografijo z udarnim napisom "Fake news - lažnive vesti". Fotografija se je nanašla na članek Lažnivi mediji: kakšen "oče naroda" v času osamosvajanja je bil Stanovnik? Če članka niste prebrali, bi lahko prvi hip pomislili, da je nemara smrt Stanovnika izmišljena, a je Jančiča med vrsticami sugeriral, da je treba brati z glavo ...
Tu pa nastopi zadrega.
Celo najbolj znani slovenski filozof Slavoj žižek je svoje razmišljanje v pogovoru za rusko televizijo RT zaključil z vprašanjem "kako bi morali v karanteno spraviti Kitajce"? S kronavirusom vred! Za žižka je Vuhan raj prihodnosti: vrata v nepotrošniški svet. Nenavadno je, da se ne vpraša: kaj pa, če je virus podtaknjen? Prekinjene letalske povezave, ustavljena pošta, Kitajce po celem svetu zapirajo v karantene ... Komu to koristi?
Njim že ne ...
Apokaliptičnemu svetu prihodnosti smo bili priča tudi v Avstraliji. Požari megalomanskih razsežnosti so razkrili milijone tragičnih zgodb (predvsem koal in kengurujev). Ko so avstralski humanitarci začeli zbirati denar, je država pomoč zavračala. Marsikdo se je ob tem zamislil in vprašal: koliko koal mora umreti, da se bo svet zganil? Ob zavračanju pomoči pa: kaj če so požari podtaknjeni? Vse več je namreč "dokazov", da postaja Avstralija kontinent bogatih, ki bi radi imeli mir pred nezadovoljno rajo. Verjamete?
Ne pozabite, gorel je tudi Amazonski deževni gozd v Braziliji, pa EU ni nudila nobene pomoči ...
Branje z glavo ni vedno pametna odločitev.
* Fake news = lažne novice (začetnik lažnih informacij je Ramzes Veliki, ki je v 13. stoletju pred našim štetjem z lažnimi informacijami vladal Egiptu)- Internetna manipulacija je kombinacija lažnih novic in lažnih sporočil po družabnih omrežjih. Trenutno ne obstaja metoda za programsko odkrivanje takih sporočil.
- Največji plaz lažnih novic se je zgodil leta 2016 v kraju Veles v Severni Makedoniji, ko je skupina mladih ustvarila 100 spletnih mest in v nekaj mesecih napisala 50.000 člankov o Donaldu Trumpu.
- Po zmagi Trumpa so makedonski spletkarji odkrili donosnejši posel: trenutno 300 vaščanov objavlja prispevke s področja zdravstva. Čudežna zdravila jim prinašajo milijone.
- Najbolj znani teoriji zarot, ki ste se izkazali za resnični, sta požig Reichstaga (1933) in operacija Gladio (skrivna paravojaška organizacija znotraj Nato).
- Ali ste vedeli, da kljub požarom v Avstraliji in Braziliji, poraščenost Zemlje narašča?! To ni fake news.
- Koronavirus so odkrili v 60-ih letih prejšnjega stoletja, povzročal pa je bronhitis pri piščancih. Številčnejše okužbe so bile leta 2003, 2004, 2005 in 2012. Zakaj letos takšna pozornost?