3. 7. 2019
Beg možganov sploh ni problem. Najbolj pametni v resnici nikdar ne pobegnejo.Je kdo pred časom gledal televizijski pasijon Vesne Milek, ki se je blamirala pred Damianom Merlakom, novodobnim slovenskim kripto-milijonarjem, lastnikom nekaj zapuščenih hotelov na Gorenjskem in mladeničem, ki ima pod palcem dobrih 124 milijonov evrov. Med drugim je Merlak razkril, da večinoma uživa na Malti, pogosto pa je na obisku v Sloveniji (kjer ima tudi hud teslin avto). Če ste pozorno poslušali, živi na Malti zaradi davkov in ugodnejše gospodarske klime, v Slovenijo pa prihaja zaradi prijateljev, po novem pa tudi zaradi hotelov, ker ga nanje vežejo spomini iz otroštva.
Zanimiva je tudi zgodba ptujskega čudežnega dečka Davorina Gabrovca, ki je naredil Intero, Databox, Flowr ... Pred leti je zaokrožil podatek, da so njegova podjetna vredna več kot 80 milijonov dolarjev. Boston v ZDA je kmalu po meteornem vzponu postal njegov prvi dom. Danes je z družino pogosto v Sloveniji. Tukaj se dobro počuti.
Andraž Tori velja za največjo slovensko avtoriteto na področju startupov. Je prvi, ki mu je uspelo prehoditi trnovo pot od Ljubljane do New Yorka z vmesnimi postanki v Londonu in Izraelu, kamor je tudi nazadnje prodal Zemanto (govori se o 25 milijonih dolarjev). Čeprav je Tori še vedno poslovno razpet med Jeruzalemom in Slovenijo, ga slasti milijonskih investicij onkraj Karavank ne prepričajo. Klepet z nadebudnimi startupovci ob Ljubljanici na kavi je zanj neprecenljivo.
Ko je Luka Topolovec z ekipo na tekmovanju Imagine cup dosegel izjemen rezultat, so mu bila v Angliji vsa vrata na stežaj odprta. Celo do kraljice se je sprehodili in ji osebno predstavil sistem prodaje kart za ljudi s posebnimi potrebami. Ko je z ekipo za tem pridobili še posel z Walmartom (največjim trgovcem na svetu), je Luka sprejel ključno odločitev: donosno je poslovati s tujci, a življenje v mestu pod Pohorjem je neprecenljivo. Topolovec ima s svojim podjetjem Equaleyes resen namen Maribor spremeniti v Silicijevo dolino. Tisti, ki ga poznate, veste, da mu bo to uspelo.
O tem, kako ruski petičneži oblegajo Rogaško Slatino, je že nekaj časa veliko govora. Prav tako Angleži, kot obsedeni, kupujejo nepremičnine v Prekmurju. Ameriški umetnostni zgodovinar Noah Charney je prepričan, da je Slovenija najboljša država na svetu. Celo Michael Moor je navdušen nad slovenskimi najstniki ... Da, to je tisti Moor, ki se ga bojijo vsi ameriški predsedniki. In, če k temu dodamo še nekaj statistik: v Sloveniji imamo manj, kot 0,5 odstotka otroških porok - na 1000 deklic jih manj kot štiri rodi v najstništvu - šol ne obiskuje manj kot 2,1 odstotka otrok - na 100.000 otrok ni zabeleženega niti enega umora ...
živeti v Sloveniji je res lepo ... Če imaš milijone v žepu in dobivaš ameriško plačo.- Ameriški programer zasluži v povprečju 8000 evrov na mesec, evropski 5000, ukrajinski 2000, slovenski 1669 evrov.
- Običajne investicije v startupe se v ZDA začno pri 500.000 evrih, v Evropi pri 200.000, v Sloveniji pri 20.000 evrih.
- Slovenija je na lestvici mednarodne organizacije Save the Children glede varnosti otrok na tretjem mestu (za Singapurjem in Švedsko).
- V Sloveniji je med podjetniki samo 30,1 % žensk, te pa prispevajo 39,0 % celotnega dobička (v EU smo na predzadnjem mestu).
- V Sloveniji imamo 70 multi milijonarjev in smo na 34. mestu med državami EU. Pred nami so Hrvati, Madžari, celo Srbi in BiH.