Kolumna 7dni
Lik in delo Steva Jobsa
31. 8. 2011
Steve Jobs ni odstopil, le napredoval je. Jobs, ki je od 17. januarja letos na bolniški, ni več tehnični direktor Appla, pač pa predsednik direktorskega odbora. Na njegovo mesto prihaja Tim Cook, ki je zadnja leta operativno sodeloval pri vseh Applovih projektih. Komentatorji so po spletu pohiteli z napovedmi, kaj bo Jobsov "odhod" pomenil za Apple, kaj za ameriško gospodarstvo, kaj za gospodarsko panogo informacijskih tehnologij?
Skoraj nihče ni optimist, čeprav se v resnici ne bo spremenilo nič konkretnega. Delnice Appla so včeraj padle za 10 odstotkov in verjetno bodo še padale, ko pa bo Jobs 5. septembra predstavil iPhone 5 (to so zaenkrat še neuradne govorice), pa bodo stvari spet na starih tirnicah. Majhna sprememba pa vseeno bo: z Jobsovim napredovanjem se končuje lik in delo zadnjega kulta osebnosti. Jobs je eden tistih "old boysov", ki so krivi, da živimo v svetu, kakršen je - v tehnološkem smislu, seveda.
Spomnimo se Microsofta, ki ga še vedno povezujemo z Billom Gatesom (mimogrede: Gatesova človekoljubna fundacija je ena najuspešnejših, celo bolj od tistih s podporami držav). Ko je leta 2007 odšel v pokoj, se ni nič spremenilo. No, razen morda, da je Microsoft letos ustvaril 69,94 milijard dolarjev dobička, kar je največ v zgodovini.
Tu je še 27-letni Mark Zuckerberg, ki ima na računu skoraj 7 milijard dolarjev, s Facebook imperijem, ki ga je ustvaril kar v svoji študentski sobici, pa je spremenil svet. Sicer je žrtvoval nekaj kolegov, a so še vedno prijatelji. Denar pač zbližuje ljudi.
Zanimiv je tudi primer 33-letnega Denisa Crowleya, ustanovitelja podjetja Foursquare. Crowley je v tem trenutku najhitreje vzhajajoča in najsvetlejša zvezda v poslovnem svetu. Samo letos je zaslužil že skoraj 600 milijonov dolarjev, njegovo storitev pa uporablja več kot 10 milijonov ljudi.
Veste, kaj imajo skupnega Jobs, Gates, Zuckerberg in Crowley? Vsi so ikone svojega podjetja, niso pa edini zaslužni za uspeh. Romantične zgodbice o uspehih garažnih podjetij so samo pravljice za otroke, v resnici pa za tem stojijo stotine izvrstnih managerjev, inženirjev, tržnikov, strategov, dizajnerjev ...
Steve Jobs je bil zadnji mušketir, ki je še aktivno soustvarjal sceno. Pripadal je gardi kreatorjev mita o uspehu iz nič. Po Jobsu bodo ostali le še spomini, poslovanje Appla pa bo odslej bolj normalno.