Kolumna 7dni
Kdaj bo končno konec denarja?
11. 8. 2011
Kar smilijo se mi osnovnošolci, ker morajo živeti v času, ko imajo ZDA 14,3 bilijona dolarjev finančnega primanjkljaja. Ob ameriški finančni krizi smo mimogrede izvedeli, da ima Apple 85 milijard gotovine, kar je ravno toliko, da bi lahko zakrpali finančno luknjo celotne ZDA. Izvedeli smo tudi, da so Kitajci lani ustvarili 2399 milijard dolarjev deviznih rezerv, iz domačih logov pa se sliši, da si slovenski politiki letos obetajo 7,954 milijard evrov prihodkov. Poskusite te številke odtipkati na kalkulator, pa vam bo jasno, pred kakšnim problemom smo.
Res se mi smilijo šolarji, ko morajo poslušati neumnosti s katerimi se ukvarjamo odrasli. Na eni strani govorimo o nenormalnih izgubah, o krizi, o pomanjkanju finančne discipline, a vsakemu, ki obvlada gospodinjsko logiko, je jasno, da denar kar tako ni izpuhtel, četudi ga ima nekdo varno spravljenega v domači nogavici. Kar težko verjamem! Pravzaprav je metoda shranjevanja prihrankov v domač kozarec za vlaganje že davno pase, ker vanj ne bi spravili niti m od milijona evrov, kaj šele m od milijarde. In ker danes štejejo samo še milijarde, se celo milijoni zdijo tako obskurna tema za katero je škoda časa.
Napovedujem, da ni več daleč dan, ko bo denar enostavno izginil. že sedaj ljudje ustvarimo preveč (za preživetje bi bil dovolj 20-urni delovni teden: tri dni delaš, štiri si doma), trošimo preveč (in po nepotrebnem), krize pa nastajajo, ker je nekomu vse to še premalo. Požrešneži pa niso samo pri nas, so tudi v Grčiji, na Portugalskem, Italiji, ZDA ... Znana je celo anekdota, da bodo sedaj morali v ZDA v šolah menjati vse kalkulatorje, ki ne znajo računati z deset-mestnimi številki.
Kakorkoli že ... Primanjkljaji držav so astronomski. Gospodarstva še kljub vsemu premorejo veliko denarja za razne prevzeme, nakupe, konsolidacije (trenutno najaktualnejša prevzem obljublja Nokia, ki bi rada za 12 milijard dolarjev kupila spletno stran Groupon.com). Vse več je tudi posameznikov, ki so prepričani, da jim denar ne prinaša sreče (potrditev tega je, da noben bogataš ni bi bolj srečen zdaj, ko ima 60 milijonov, kot prej, ko jih je imel samo 50). In vse več je primerov, ki nas učijo, da je potrebno nove storitev na tru ponujati brezplačno ... Pa še prav imajo!
Mar nimate občutka, da vse skupaj drvi v družbo brez denarja? Šteli bodo samo prijatelji na Facebooku, ogledi na YouTube in obisk po Google.analytics. Če se vam ne sanja, kaj to pomeni, potem ste verjetno obsojeni na revščino v prihajajoči informacijski družbi.