Kolumna 7dni
Sevanje telefonov
15. 6. 2011
Pa smo končno dobili potrditev, da so mobilni telefoni nevarni, škodljivi, rakotvorni, povzročajo poškodbe v možganih, slabšajo sluh, so vse pogostejši razlog prometnih nesreč. Mobilni telefoni so zlo sodobne družbe. Največje zlo! In še misliti si ne moremo, kakšne posledice bodo pustili. V alarmantnem poročilu Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je zapisano, da so mobilni telefoni "verjetno rakotvorni za človeka".
Veste kaj?! To poročilo si lahko WHO-jevci nekam zataknejo! Kje so pa bili pred dvajsetimi leti, ko bi se še dalo, kaj spremeniti? Takrat so se skrivali za pomanjkanjem podatkov, nenatančnimi instrumenti, znanstveno nedokazanimi metodami ... Danes, ko je na svetu več kot 5 milijard uporabnikov mobilnih telefonov, telekomunikacijska industrija pa postaja najpomembnejša gospodarska panoga, s takim bebavim poročilom ne naredijo nič druga, kot pomagajo reklamirati točno določeno vrsto telefonov. Ne morem se znebiti občutka, da so telefonisti dobro podmazali whojev ustroj, ki je, kljub temu, da gre za znanstveno raziskavo, pametno ugotovil, da bi morala biti najvišja dopustna stopnja sevanja 1,6 W/kg, priporočajo pa 0,6 W/kg. Te številke dobijo drug pomen, ko si ogledate lestvico proizvajalcev, ki dosegajo priporočila. Denimo, Samsungova serija Galaxy seva okrog 0,30 W/kg, Nokia E7 0,56, Huawei X5 doseže 0,34 W/kg, iPhone pa 1,17 W/kg. Jasno je, da svojim otrokom ne boste kupili nevarnega telefona, mar ne.
Če je kdo pri WHO pričakoval, da bomo zdaj nehali telefonirati, se je zmotil. Krepko zmotil. Ljudje bomo še naprej veselo klepetali, le nekaj časa nas bodo trgovci obmetavali z nesmiselnimi podatki in nas prepričevali, da je naš star telefon nevaren in zanič, in da je čas, da si omislimo, kaj bolj ekološkega, varčnega in manj škodljivega za zdravje. Potrošniki pa bomo nasedali, ker nam je wHO odprl oči.
Kakorkoli ... Star pregovor, kjer je dim, je tudi ogenj, velja tudi v svetu telekomunikacij. Podpiram napor proizvajalcev, da skušajo narediti uporabnikom prijazen in zdrav telefon, zato je tudi prav, da se ve, kdo je pri tem uspešnejši. Pod poročilo WHO pa bi bilo bolje, če bi se podpisal Uradu za varstvo potrošnikov, vsekakor pa je vse skupaj 20 let prepozno.