Kolumna 7dni
Optimizem ob japonski katastrofi
19. 3. 2011
Verjetno so cel svet pretresli odzivi finančnikov na nedavno katastrofo na Japonskem. Poslovneži si namreč že manejo roke, saj se jim v deželi vzhajajočega sonca po apokalipsi obeta nekaj velikih poslov. Pa tudi kitajska konkurenca odpira šampanjce, ker so se za nekaj časa znebili močnega tekmeca (spomnimo: Kitajska je šele nedavno po velikosti prehitela japonsko gospodarstvo in se s tem prerinili na drugo mesto; ZDA so še naprej prve). Seveda veselja nihče ne pokaže, a kruta resnica je pač takšna.
V oči zbode še nekaj. Zakaj ima Japonska 53 jedrskih reaktorjev? So najnaprednejši, najbolj osveščeni, najbolj disciplinirani in vsaj dve desetletji pred nami, pa vendar so se zavestno odločili, da bodo šli po poti jedrske revolucije. Kakšen bo torej svet, ko bodo iznašli zdravilo proti radioaktivnosti (beremo, da Japonci jedo jodove tablete)?
V hladilnik bi lahko dali majhen jedrski reaktor velik vsega nekaj centimetrov, ki bi imel dovolj goriva za 5 let, kolikor traja garancija. Tak hladilnik bi postavili v kuhinjo in pozabili nanj. Predstavljajte si televizor z majhnim jedrskim reaktorjem, ki bi imel dovolj goriva za 10 let. Tak televizor bi lahko bil vklopljen 24 ur na dan, pa ne bi potrošil miti wata električne energije. Zakaj računalniki po podjetjih, strežniki in druge električno požrešne naprave nimajo vgrajenih miniaturnih reaktorjev, ki bi zagotavljali energijo za več let? Si predstavljate, da bi imeli v vsakem radiatorju majhen reaktor? Gretje, poleti pa hlajenje, bi postalo nepredstavljivo poceni. Kaj pa avtomobili? Zakaj bi se zafrkavali s polnjenjem baterij, ko pa avto na jedrski pogon v 10 letih ne bi videl bencinske črpalke. Pravzaprav bi bile črpalke naenkrat odveč, ker bi hkrati, ko bi se izpraznil reaktor, menjali tudi avto.
Se vam že sveti, zakaj sodobna družba ne sme najti zdravila proti radioaktivnosti? Zato, ker bi potem propadla celotna naftna industrija, ker bi bili razni plinovodi vstran vržen denar, ker bi elektrarne postale zgolj še spomenik nekega preteklega zahojenega časa in, ker bi bil svet končno tak, kot je že: sevajo telefoni, sevajo televizorji, seva tobak, seva solata, jagode, pri zdravniku nas obsevajo, nam dajejo radioaktivna zdravila - sevanja je toliko okrog nas, le priznati tega noče nihče. Vse na svetu seva!
Po japonski katastrofi nam ostane le še vprašanje morale: ali bomo nasedli interesom kapitala in pustili radioaktivnosti, da še naprej seje smrt med ljudmi, ali pa se bo znanost vendarle zganila in raziskala, zakaj mucam in kužkom, ki so jih pred 25 leti v Černobilu ljudje pustili doma, jedrska nesreča ni storila nič hudega. Če bo kdo iznašel zdravilo proti radioaktivnosti, sem prepričan, da bo Japonec.
Pa nikar ne mislite, da navijam za jedrsko prihodnost. Ne! Le čudno se mi zdi, da povsod v vesolju nekaj seva, mi pa se zavijamo v vato 10 kilometrov debele atmosfere. To je tako, kot če si zgradite visok zid okoli hiše in si mislite, da ste sedaj svobodni.